קוים מנחים לבחירת מגרש למיבנה בית מגורים פרטי :

מיגרש לא מישורי :

מגרש בעל שיפוע חזק מהווה אתגר תיכנוני שעשוי להניב תוצאה מעניינת מאוד. אבל יש להביא בחשבון שהוא יהווה גורם מרכזי בתיכנון הבית. אפשר כמובן ליישר את המיגרש , הדבר כרוך בהוצאה לא מבוטלת של מילוי העפר והגבהת קירות תמך.

עדיף מיגרש ליד כביש מישורי .

מיגרש שלידו עובר כביש בעליה שאינה מתונה סובל מרעש מכוניות יותר מאשר מיגרש שלידו כביש מישורי . ובמיוחד אם אמור לעבור שם מסלול של אוטובוס וכדומה.

עדיף מיגרש הגבוה מפני הכביש .

במגרש הנמוך מפני הכביש נפגעת מאוד הפרטיות בחצר . ותיתכן אף חסימה מסויימת של כניסת אויר לבית . יחד עם זאת מיגרש הגבוה מאוד מפני הכביש גורר הוצאה גבוהה לבניית קיר תמך.

עדיף מיגרש שבו ניתן למקם את החדרים דרומה .

כמובן , בתנאי שאתם מעדיפים שמש בחדרים . אם אתם מעדיפים שמש בחדר המגורים ("סלון") , כדאי ליבחור מיגרש שהחלק הזה פונה לדרום.

עדיף מיגרש שאיננו בשורה הראשונה כלפי מערב .

בישראל , רוב הרוחות באות ממערב וצפון-מערב. עדיף להיות מוגן מפני רוחות חזקות , הן מפני הקור והן מפני אפשרות של חדירת מי גשם בעזרת הרוח באיזה שהוא חריץ בטיח וכדומה. בכל מיקרה עדיף לא למקם את דלת הכניסה במערב בגלל הסיבה שניזכרה לעיל וכן משום ששמש מערבית העלולה לקדם במהירות בלאי של דלת עץ.

עדיף מיגרש ליד כביש ללא מוצא .

בכביש ללא מוצא ייכנסו רק המכוניות של דיירי אותו הרחוב . אם אפשרי שהמיגרש ממוקם בקצה הרחוב הרי שאתם מקבלים חינם שטח ציבורי לשימושכם הפרטי.

מיגרש פינתי .

למגרש פינתי יתרונות וחסרונות . היתרון הוא שאין שכן צמוד ויש מירווח גדול יותר עד לבית הסמוך המאפשר מעבר אויר טוב יותר ופרטיות טובה יותר. והחסרון הוא שמיגרש פינתי הוא בדרך כלל בצומת כבישים ויש יותר רעש מכוניות ובנוסף ההוצאה עבור הקיר התוחם את המיגרש גבוה יותר .

עדיף מיגרש שאינו קרוב מדי למיבנה ציבורי .

ליד מיבנה ציבורי יש יותר רעש ועלולה להיות בעיית חניה.