עיצוב בתים פרטיים

עיצוב בתים פרטיים – אומנות של איכות חיים

אם בעבר התייחסו לרעיון של תכנון בתים בעיקר מתוך הסתכלות פרקטית, שימושית או יישומית, הרי שכיום ברור שהתייחסות כזאת לוקה בחסר. במיוחד עבור מי ששואף ליהנות באמת מסביבת מגורים פרטית, בבית פרטי או בווילה, יש משמעות רחבה יותר בהקשר של תכנון ועיצוב.

אדריכל, מעצב, ובעצם כל מי שקשור בצורה זו או אחרת בתהליך של תכנון בתים פרטיים צריך לראות את הפן האומנותי של מלאכת העיצוב התכנון. מובן מאליו שחשוב להתייחס להיבטים הנדסיים, לתכונות החומרים ויכולת העמסה, למאפייני הקרקע ותוואי השטח ומובן שיש כמובן גם מקום להתייחס לאילוצי תקציב ולמגבלות אחרות, אבל רק השילוב של פרקטיות ביחד עם זווית ראיה רעננה ואומנותית (או לפחות, יצירתית) יאפשר להשיג איכות חיים מקסימלית לדיירים, לבני הבית.

שביל הזהב ותקשורת פתוחה

במהלך תכנון בית פרטי וקבלת ייעוץ מאדריכל מקצועי, חשוב לשים לב לגישות שונות של עיצוב הבית. מצד אחד של הסקאלה, מצויים אלה שמעדיפים עיצוב שמרני, בעל קווים מסורתיים. מצד שני של הסקאלה, מצויים אלה שמעדיפים את העיצוב הנועז, לעיתים אפילו פורץ הגבולות.

בדיוק בנקודה זו חשוב מאוד להבין את הקשר שבין אדריכלות בתים פרטיים לבין הלקוח, מזמין העבודה. חשוב מאוד לנהל תקשורת ישירה, פתוחה וקשובה, במיוחד מצד האדריכל כלפי לקוחותיו אך גם להיפך. כדאי מאוד לא להגיע מקובעים. להיות מוכנים לשמוע גם דעה מקצועית או רעיון עיצובי מאיש המקצוע, לפני שמחליטים. פעמים רבות, שביל הזהב יהיה הבחירה הנכונה, כאשר היחס בין אסתטיקה, הרמוניה ושילוב סביבתי, ארוגים יחד זה בזה.

ליווי לאורך כל הדרך

תהליך של עיצוב בתים פרטיים יכול להיות ארוך אך גם מתגמל. תהליך כזה, שנעשה בליווי אדריכל מנוסה, כזה שבקיא בהיבטים תכנוניים, באילוצים הנובעים מתוכניות בניין עיר או וועדות הבניה השונות, שיודע לשלב בין קווים זורמים, אסתטיקה קלאסית ורעיונות עיצוב חדשניים, יכול להיות מעורר השראה. תהליך זה, למרות מורכבותו, יכול להפוך את השרטוט שעל הנייר להרבה יותר מאשר סביבת מגורים רגילה.

בחירה באדריכל המודע לתפקידו, שיודע מתי הלקוח הינו בעל חזון מגובש ומתי ניתן לסייע עם רעיון, עם זווית יצירתית, עם טיפ חשוב ובעל משמעות, היא הבחירה הנכונה לקבלת תוצאות מפתיעות ומוצלחות. רק ליווי לאורך כל הדרך, החל משלב השרטוט הראשוני, הסקיצות והאישורים וכלה בהעברת התוכניות לקבלן המבצע או למנהל העבודה, יבטיח שילוב מושלם בין אומנות העיצוב לבין סביבה ביתית חמימה ומטופחת.