תכנון וילה

תכנון וילה באופן מושלם

אין ספק שכמעט כל הישראלים חולמים על מגורים בבית פרטי ואם אפשר - בוילה נאה. כאשר קיימת אפשרות לגור בבית שכזה, כדאי ליצור את בית החלומות בדיוק על פי החזון האישי. כדי לבצע תכנון וילה כמו שצריך יש לעבור כמה וכמה שלבים חשובים ובתוך כך – להיעזר באנשי מקצוע מעולים. השילוב של חזון אישי, אדריכל מצוין, מהנדסים מקצועיים וקבלן ביצוע מנוסה יהפוך את החלום לא סתם למציאות אלא למציאות מושלמת.

ההתאמה לפרט ולמשפחה

אפשרויות התכנון של וילות מרשימות הן כמעט אין סופיות. גם כאשר עומדים לפני מגבלות תקציב או זמן, אפשר לתכנן וליצור מבנים השונים מאוד אלה מאלה, באופן מהותי מאוד. כדי להצליח בתהליך של תכנון בתי יוקרה ולא ללכת לאיבוד בתוך מגוון אין סופי של רעיונות וטכניקות עיצוב, חשוב מאוד לזכור את כלל ההתאמה. כלל זה גורס שעוד לפני שמניחים אבן אחת ועוד לפני שחופרים את היסודות חשוב לבצע ליבון צרכים ותיאום ציפיות.

אנשים ומשפחות רבות שרוצים לגור בוילה מושלמת אינם בעלי חזון הרמטי לגבי המראה החיצוני של הבית ואפילו לא לגבי עיצוב חלל הפנים. גם אלה שיש להם כיוון כללי ואפילו כאלה שיש להם מושג טוב למדי לגבי ההעדפות, לא תמיד יודעים האם יש דרך להפוך את הרעיון למציאות. כל זאת, על רקע מגבלות של אופן השימוש בקרקע ותוכנית בניין עיר, על רקע אילוצי תקציב, על רקע אילוצי כושר הנשיאה של חומרים ועוד.

אדריכל שרוצה לבצע את מלאכתו נאמנה, ביחד עם כל הצוות המקצועי והביצוע, חייב לבצע תכנון של המבנה יד ביד, ביחד עם המשפחה ותוך שימת לב להתאמה בין הרצוי למצוי, בין האפשרי לבין המורכב, בין הזהות העיצובית לבין העיצוב הפרקטי.

אבני הדרך לשלמות

מלבד תיאום ציפיות ראשוני בין אנשי התכנון לבין בעלי הבית, חשוב מאוד לבצע תיאומים וכיוונים גם תוך כדי התכנון עצמו ואפילו תוך כדי התקדמות הבניה. בדרך להקמת וילת החלומות היוקרתית, יש לעבור את הצעדים הבאים:

  • הכנת סקיצות ראשוניות, כדי להבין לאן הדברים יכולים ללכת. כדאי להתבסס על כמה סקיצות כאלה כדי שתשמשנה נקודת התייחסות.
  • הכנת תוכנית לביצוע, לאחר ביצוע התאמות ושינויים בסקיצה הנבחרת.
  • ביצוע מדידות שיניבו מפה שתוגש לוועדת התכנון והבניה.
  • ביצוע תכנון ושרטוט לאחר קבלת ההיתר.

חשוב לזכור – תכנון מוקפד הוא למעשה היסודות של כל וילה יוקרתית וראויה לשמה. השקעה בשלב זה תניב תוצאה טובה והתקדמות מהירה יותר של עבודות הבניה והפיתוח.